Klesanje nadgrobnih spomenika duboko je ukorijenjeno u hrvatskoj tradiciji, odražavajući poštovanje prema preminulima i želju za očuvanjem uspomene na njih. Ova umjetnost spaja stoljetne tehnike s modernim pristupima, stvarajući spomenike koji su istodobno estetski privlačni i trajni.
Tehnike izrade nadgrobnih spomenika
Izrada nadgrobnih spomenika zahtijeva preciznost i vještinu, a proces započinje odabirom odgovarajućeg materijala. Prirodni kamen, poput granita, mramora ili vapnenca, najčešći je izbor zbog svoje trajnosti i estetskih svojstava. Nakon odabira materijala, kamen se reže i oblikuje prema željenom dizajnu.
Tradicionalne tehnike obrade uključuju ručno klesanje pomoću alata kao što su bućarda, martelina i špica. Ove metode omogućuju stvaranje detaljnih ornamenata i natpisa, dajući spomeniku jedinstven karakter. Suvremeni pristupi koriste CNC strojeve za precizno profiliranje i ubrzanje procesa izrade, čime se postiže visoka razina točnosti i kvalitete.
Natpisi na spomenicima mogu se izraditi klasičnom tehnikom strojnog rezanja ili pjeskarenjem. Alternativno, moguće je postaviti metalna slova različitih oblika i boja, koja se mogu dodatno obojiti, pozlatiti ili posrebriti, ovisno o željama naručitelja.
Fotografije pokojnika često se izrađuju tehnikom fotoporculana, pri čemu se otisak fotografije zapeče na porculanu različitih oblika i veličina. Portreti se mogu izraditi i tehnikom ručnog graviranja na poliranoj površini crnog kamena, što zahtijeva iznimnu vještinu i preciznost.

Cijene nadgrobnih spomenika
Cijene nadgrobnih spomenika variraju ovisno o nekoliko čimbenika, npr. o vrsti materijala, dimenzijama, složenosti dizajna i dodatnih elemenata poput gravura ili dekorativnih detalja. Prema podacima s portala eMajstor, cijena nadgrobnog spomenika od prirodnog kamena, zajedno s postavljanjem, kreće se između 800 i 4.000 eura, no neka uobičajena cijena je od 1500 – 2000 eura.
Graviranje slova na spomeniku također predstavlja dodatni trošak. Cijena graviranja ovisi o broju slova, veličini i tehnici izrade. Uobičajena cijena po graviranom slovu je 5 – 7 eura. Dakle ako imate npr, 30 znakova za gravirati (ime, prezime te datumi rođenja i smrti), to vas može koštati od 150 – 210 eura.
Važno je napomenuti da cijene mogu varirati ovisno o regiji, dostupnosti materijala i specifičnim zahtjevima naručitelja. Stoga je preporučljivo zatražiti ponudu od nekoliko klesarskih radionica kako bi se dobila najbolja vrijednost za uloženi novac.
Elementi nadgrobnih spomenika
Nadgrobni spomenici sastoje se od nekoliko elemenata koji zajedno čine cjelinu:
Natpisna ploča
Služi kao podloga za natpise i fotografije pokojnika. Može biti izrađena od jednog masivnog bloka kamena ili od više komada, ovisno o dizajnu.
Grobni okvir
Baza svih ostalih elemenata groba. Najčešće je izveden kao kombinacija armiranog betona i prirodnog kamena, ali može biti izrađen i od punih kamenih elemenata.
Poklopac
Pokriva ukopni otvor i izrađuje se od ploča prirodnog kamena. Moguće su i izvedbe bez poklopa groba ili prekrivanje kamenčićima, no takvi pristupi zahtijevaju više održavanja.
Dekorativni detalji
Uključuju vaze, lampaše, statue i razne aplikacije koje doprinose estetskom izgledu spomenika i odražavaju osobne preferencije obitelji pokojnika. Moguće je i postaviti digitalni spomenik u obliku QR pločice sa životopisom i uspomenama na preminulog.
Odabir klesarske radionice
Hrvatska ima bogatu tradiciju klesarstva, a mnoge se bave izradom nadgrobnih spomenika. Prilikom odabira klesara, važno je obratiti pažnju na iskustvo, kvalitetu izrade i reference prethodnih klijenata. Klesarske radionice uglavnom nude širok spektar usluga, od izrade novih spomenika do restauracije starih, uz korištenje različitih materijala i tehnika obrade.